Çin Greyfurtu

Bunu da Almanya'da marketten aldım. Baya büyük, kendisinden çok kabuğu çıktı, fotoğrafta görebilirsiniz oluşan kabuk dağını. Çok az bir acımtraklık var. Dilimlerin kabukları da çok sert, o nedenle onları da soymak gerekiyor. Markette adı Çin Greyfutu olarak geçiyordu, belki daha özel bir adı vardır.

Ülke: Çin
Değerlendirmem: 4/5
Çin Greyfurt

 

Sarı Karpuz

Almanya'da marketten aldım. Çeyrek dilimler halinde satılıyordu. Tadı yoktu malesef ama güzel görünüyordu :) Umarım daha lezzetlisi denk gelir.

Ülke:
Değerlendirmem:
Sarı Karpuz

 

Kaktüs Yemişi

Hoş, yumuşan bir dokusu var. İçi çekirdekli olduğu için dikkatli yemek lazım. Türkiye'de güneydeki ve güneybatıdaki illerde de bulunuyor. Yolum yaz döneminde oralara düşerse kesin yiyorum. Kaktüsten ilk toplantığında üzerinde minik dikenler oluyor ve çoğu zaman gözle görmeniz zor. Dikkatli bir şekilde soymanız gerek, yoksa göremediğiniz dikenler yüzünden uzun bir süre elleriniz kaşınabilir. Bu fotodakiler İtalyan.

Ülke: İtalya, Türkiye
Değerlendirmem: 4/5
Kaktüs Yemişi
Physalis

Dokusu domatese benziyor, tadı ekşi daha yoğun olmak üzere biraz tatlımsı. Güney Amerika kökenli. Yemek için önce kuru halde olan dış kabuğu aşmak gerekiyor. Kabuk sert değil, kurumuş bir çiçek gibi.

Ülke: Kolombiya
Değerlendirmem: 3/5
physalis